Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Rozmowa kwalifikacyjna – o co nie pytać?

Rozmowa kwalifikacyjna – o co nie pytać?(03/08/2017)

Zatrudniając pracownika, chcielibyśmy dowiedzieć się o nim jak najwięcej. I nie chodzi tu tylko o to, czy ma odpowiednie kwalifikacje na dane stanowisko pracy, ale także o to, jakim jest człowiekiem, czy pasuje do zespołu i czy… jak by to

W przypadku kobiet chodzi tu zazwyczaj o fakt, czy nie planują zajść w ciążę. A jeżeli kobieta ma już dzieci, dochodzi problem ich chorób i ewentualnej opieki. Z jednej strony jest zrozumiałe, że pracodawca chce zatrudnić pracownika do pracy, a nie po to, by ten siedział na zwolnieniu. Ale z drugiej…. W końcu te zwolnienia, urlopy rodzicielskie, dni opieki są zgodne z prawem pracy i pracownikom się po prostu należą.

W każdym razie o to, jakie dana osoba ma plany a propos powiększania rodziny, pytać zdecydowanie nie wolno. Podobnie jak o stan zdrowia, palenie papierosów, stosunek do alkoholu, przekonania polityczne czy orientację seksualną. Ale właściwie dlaczego? Otóż powód jest prosty – pytania te mają związek z pracownikiem ale nie z pracą i stanowiskiem, na jakie aktualnie prowadzony jest nabór. Dotyczą one sfery prywatnej życia pracownika, a więc tej części jego życia, która nie ma i nie powinna mieć żadnego związku z wykonywaniem pracy.

Tak więc z jednej strony obawy pracodawcy są jak najbardziej uzasadnione, ale z drugiej – kodeks pracy wyraźnie wskazuje co można, a co nie. W artykule 18 czytamy: „Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.”. A co za tym idzie, pytania dotyczące wymienionych tu kwestii naruszają prawo pracy i są po prostu zakazane.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*