Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Co zrobić z ratami za telefon?

Co zrobić z ratami za telefon?(27/07/2017)

Coraz częściej zdarza się, iż kupujemy aparat telefoniczny na raty. Oznacza to, iż dostajemy fakturę razem z aparatem, ale jej nie płacimy. Jako sposób płatności na fakturze widnieje napis „w systemie ratalnym”, „raty” czy coś podobnego. Jak taką fakturę należy

Sprawa wcale nie jest taka prosta, jak by się mogło wydawać. Otóż, jeżeli jesteśmy podatnikiem vat, to w dacie wystawienia faktury nabywamy prawo do odliczenia podatku vat. I tylko tyle. Koszt netto telefonu, widoczny na fakturze, nie powinien być zaksięgowany w kosztach. Dlaczego? Otóż dlatego, że na każdej kolejnej fakturze za usługi telekomunikacyjne, wystawionej przez operatora, który sprzedał nam telefon, poza abonamentem będzie pojawiała się rata za zakupiony aparat. Czasem jest to tylko kwota brutto, czasem jest rozbita na koszt netto i vat. I dopiero wtedy, na podstawie tych comiesięcznych faktur, wrzucamy w koszty koszt zakupu telefonu. Pomijając tym razem vat – ten bowiem był odliczony na podstawie faktury wystawionej już wcześniej, a dokumentującej zakup aparatu.

Jeżeli natomiast firma nie jest podatnikiem vat, wówczas w koszty wrzuca kwotę brutto comiesięcznych rat. Oczywiście co miesiąc, a nie jednorazowo. Na podstawie faktury dokumentującej zakup telefonu natomiast taka firma nie dokonuje żadnych księgowań ani rozliczeń. Mimo to jednak faktura za zakup telefonu powinna znajdować się w dokumentach firmy.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*