Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Kiedy nie można odliczyć VAT-u?

Kiedy nie można odliczyć VAT-u?(13/07/2017)

W praktyce podatnicy podatku vat każdy koszt wynikający z faktur księgują w kwocie netto, vat naliczony (od kosztów) odliczają natomiast od vat-u należnego (od przychodów). Różnicę pomiędzy podatkiem należnym i naliczonym wpłacają z kolei do urzędu skarbowego.

Jednak nie zawsze odliczenie podatku vat jest możliwe i zgodne z prawem. Ustawodawcy, chcąc wykluczyć sytuacje, w których podatnicy celowo księgują fikcyjne koszty, chcąc pomniejszyć wpłacane do urzędy należności, wykluczyli odliczenie podatku vat w kilku zasadniczych sytuacjach.

Przede wszystkim nie można odliczyć vat-u w przypadku, kiedy fakturę wystawił nieuprawniony do tego podmiot (np. niebędący podatnikiem vat). Albo jeżeli faktura dotyczy sprzedaży zwolnionej z vat – nawet, jeżeli na tej fakturze, pomyłkowo lub specjalnie, vat został naliczony. Nie możemy też drugi raz odliczyć vat-u od tej samej sprzedaży (podwójne zafakturowanie) lub jeżeli sprzedaż, której dotyczy faktura, faktycznie nie miała miejsca a dokument jest tylko fikcją, mającą na celu zaniżenie należności wobec US. Szczególną sytuacją jest też wystawianie faktur przez nabywcę, co jest obwarowane dodatkowymi przepisami. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, wówczas nabywca nie może zaksięgować wystawionej faktury bez akceptacji ze strony sprzedającego. A akceptacją jest tu podpis sprzedającego na fakturze.

Nie są to oczywiście wszystkie ograniczenia, jakie napotykamy prowadząc firmę. Nie odliczymy też vat-u o usług noclegowych czy gastronomicznych. Jednak tym razem chodziło o sytuacje mające na celu celowe zaniżenie vat-u, a nie o to, jakie koszty dają prawo do odliczenia podatku vat.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*