Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Czy pracodawca może prosić o odcisk palca?

Czy pracodawca może prosić o odcisk palca?(06/07/2017)

W artykule 221 Kodeksu Pracy czytamy, iż pracodawca, przy zawieraniu stosunku pracy, może wymagać od pracownika podania pewnych danych osobowych.

Jest to oczywiście związane ze stosunkiem pracy i niezbędne chociażby w celu odprowadzania w imieniu pracownika składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz urzędu skarbowego. Czy jednak należy pracodawcy podawać wszystkie dane, o jakie ten prosi?

Niekoniecznie. Zakres danych, o jakie pracodawca może poprosić pracownika został ściśle określony w wymienionym wyżej paragrafie. Są to zatem następujące informacje: imię (imiona) i nazwisko, imiona rodziców, data urodzenia, miejsce zamieszkania (adres do korespondencji), wykształcenie oraz przebieg dotychczasowego zatrudnienia. Jednakże rozwój technologiczny sprawia, iż często pracodawcy wymagają także podania innych danych, jak np. dane biometryczne, konieczne do rejestrowania czasu pracy lub dane kontaktowe w postaci adresu e-mail. Zdarzają się też pytania o sytuację majątkową. Ale czy jest to zgodne z prawem?

Otóż jeżeli chodzi o dane osobowe, które nie zostały wymienione w Kodeksie Pracy, należy stosować do nich przepisy o ochronie danych osobowych. A interpretacje w tym zakresie są niestety niejednolite. Według GIODO żądanie od pracownika innych danych, niż te, o których mowa powyżej, jest naruszeniem jego prawa do prywatności. Z drugiej jednak strony, jeżeli wejście do firmy odbywa się na podstawie odcisku palca, to nie ma opcji by zatrudnić pracownika, który się na to nie godzi. Tak więc okazuje się, iż rzeczywistość rodzi niejednokrotnie konieczność pozyskania większego niż ustawowy zakresu danych osobowych. Nie może to być oczywiście wyciąganie danych na przymus – przyjmuje się, iż podpis pracownika jest tu jego zgodą. Z drugiej strony, pracodawca jest w tej sytuacji podmiotem nadrzędnym, i – jakby na to nie patrzeć – odmowa pracownika nie jest raczej mile widziana.

Co więc robić? Bo dobrego rozwiązania nie ma. Jeżeli już musimy pozyskać dane wrażliwe (odcisk palca) to najpierw chyba warto porozmawiać z personelem. Zawsze bowiem pracownik może zeznać, iż został zmuszony. Warto też, z tego właśnie względu, pozyskać od zatrudnionych jakieś oświadczenia, które choć trochę mogą pomóc pracodawcy w razie sytuacji konfliktowej.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*