Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Prawo do emerytury a rozwiązanie umowy o pracę

Prawo do emerytury a rozwiązanie umowy o pracę(30/06/2017)

Każdy kiedyś nabywa prawo do emerytury. Niektórzy czekają na ten moment z utęsknieniem, inni odwlekają go w czasie. Tak czy inaczej, ten dzień w końcu nastaje. I co wtedy?

Czy pracodawca powinien zwolnić pracownika, który nabył prawo do emerytury? Czy pracownik po prostu odchodzi z pracy i to wszystko? Otóż nie. Kodeks pracy nie przewiduje szczególnego traktowania pracowników, którzy nabyli prawo do emerytury czy jakichkolwiek innych świadczeń przedemerytalnych. Tak więc osoby te powinny najpierw rozwiązać umowę o pracę. Obecne orzecznictwo bowiem, mimo iż stan ten zmieniał się dosyć często, uznaje, iż zwolnienie pracownika tylko dlatego, że nabył on prawo do emerytury, jest objawem dyskryminacji. Tak więc to pracownik powinien się zwolnić. Ale jak?

Otóż Kodeks Pracy przewiduje aż 5 możliwych sposobów rozwiązania umowy o pracę (bo zakładam, że nie będzie to umowa na okres próbny). W art. 30, par. 1 mamy wymienione, co następuje: porozumienie stron, oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia, oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia, z upływem czasu, na jaki była zawarta bądź z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania umowa była zawarta. Jednakże w praktyce, jeżeli chodzi o przejście na emeryturę, istnieją tak naprawdę dwie możliwości: porozumienie storn i wypowiedzenie.

Oczywiście w opisywanym przypadku porozumienie stron jest najbardziej wskazanym sposobem rozwiązania umowy o pracę, ale nie koniecznym. Tak więc pracownik, który nabył prawo do świadczenia emerytalnego może złożyć wniosek o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron, pracodawca jednak nie musi na to się zgodzić. Zdarza się, że wcześniej musi on znaleźć odpowiednie zastępstwo, a wtedy wygodniejsze dla pracodawcy będzie zachowanie okresu wypowiedzenia. Jednak również w tym przypadku z wnioskiem o rozwiązanie umowy powinien wystąpić pracownik, a nie pracodawca.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*