Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Przyjazny ZUS?

Przyjazny ZUS?(09/06/2017)

Od nowego roku mają wejść w życie zmiany w zakresie ubezpieczeń społecznych, i tym razem będą to zmiany bardzo pozytywne.

Zwłaszcza dla małych firm. Otóż ci, których miesięczne przychody będą niższe niż dwuipółkrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie jest to kwota 5000 zł), będą płacić dużo niższe składki, niż ma to miejsce teraz. Poza tym wysokość składek na ubezpieczenia społeczne ma być zależna od przychodu i będzie rosła wraz z jego wzrostem.

Wydłuży się także okres tzw. ZUS-u preferencyjnego – nowe firmy przez pierwsze 6 miesięcy swojej działalności nie będą wcale płaciły składek, a po tym okresie przez dwa kolejne lata będą płacili niższe składki. Dzięki temu obciążenia z tytułu wpłat na rzecz ZUS nie będą już stanowiły przeszkody w podejmowaniu decyzji odnośnie otwierania, czy też zamykania działalności gospodarczej.

Z kolei ci, którzy sporadycznie prowadzą działalność – udzielając korepetycji na przykład, lub też prowadząc szkolenia z zakresu BHP – nie będą musieli w ogóle płacić składek ZUS. O ile tylko ich przychody będą niższe, niż 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Osoby te nie będą także podlegały obowiązkowej rejestracji firmy w urzędzie. Brzmi sympatycznie, ale na razie to tylko projekt. Zobaczmy, co będzie dalej.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*