Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Przerwa na papierosa

Przerwa na papierosa(02/06/2017)

Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę i pracująca minimum 6 godzin dziennie, ma prawo do 15 minutowej przerwy, wliczanej do czasu pracy. Oczywiście to, jak ją wykorzysta, zależy tylko od pracownika.

Przepisy nie regulują jednak, w przypadku osób palących, tzw. przerw na papierosa – należy tu zatem stosować ogólne przepisy dotyczące czasu pracy i przerw należnych pracownikom.

Inaczej natomiast uregulowane są przerwy w przypadku osób pracujących przy komputerze. Zamiast jednej, 15-minutowej przerwy mają oni prawo do 5-minutowych przerw przypadającej na każdą godzinę pracy przy monitorze. Przerw tych nie można jednak sumować i wykorzystywać łącznie. Jeżeli więc pracownik nie skorzysta z 5-minut przerwy, wówczas przerwa ta po prostu przepada. Nie jest więc możliwe, by w ciągu 8-godzinnego dnia pracy przy komputerze skorzystać z jednej, 40-minutowej przerwy, przeznaczając ją na załatwienie spraw prywatnych.

Opisane wyżej przerwy wliczane są do czasu pracy, czyli nie wydłużają go o czas przerw. Większość pracodawców ustala jednak dodatkowe przerwy, które nie są wliczane do czasu pracy (a więc wydłużają czas pracy pracownika), z przeznaczeniem na lunch, załatwienie spraw prywatnych czy chociażby zwykły relaks. Zazwyczaj są to półgodzinne przerwy w połowie dnia pracy. Jeżeli są one zawarte w regulaminie pracy, wówczas obowiązują każdego pracownika i raczej nie można się ich zrzec, chcąc kończyć pracę wcześniej. Poza tym, co istotne, ustalenie dodatkowych przerw nie może oznaczać braku przerw ustawowych – czyli jednej, 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy lub co godzinnych, 5-minutowych przerw, także wliczanych do czasu pracy i należnych w przypadku pracy z komputerem.

 

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*