Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » SMS: „Zwalniam Cię”

SMS: „Zwalniam Cię”(25/05/2017)

Czy w obecnych czasach można rozwiązać umowę o pracę za pośrednictwem SMS-a? Czy można w ten sposób wypowiedzieć umowę pracownikowi? Niekoniecznie.

Przyjmuje się, iż wypowiedzieć umowę należy w formie pisemnej – a więc w sposób tradycyjny lub za pośrednictwem e-maila, o ile pracodawca posiada podpis elektroniczny. Jeżeli chodzi natomiast o rozwiązanie umowy o prace za porozumieniem stron, to tu wymagana jest forma dokumentowa. A co to takiego jest?

Forma dokumentowa, zgodnie z przepisami, jest to forma pozwalająca na identyfikację osoby przekazującej daną treść oraz odczytanie przekazywanej informacji. Forma ta nie musi być nigdzie utrwalona ani zapisana, może więc mieć charakter ulotny, czyli przemijający. Dokumentem jest bowiem „nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią”. Nie jest tu też potrzebny żaden podpis. Tak więc o ile w umowie o pracę nie ma innego zapisu, można ją rozwiązać za pośrednictwem sms-a, a nawet poprzez zostawienie wiadomości na poczcie głosowej w telefonie pracownika bądź pracodawcy. Nie można jej jednak w ten sposób wypowiedzieć – tu sądy nadal wskazują na konieczność zachowania formy pisemnej.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*