Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Przymusowy urlop

Przymusowy urlop(11/05/2017)

Każdy pracownik, zatrudniony na podstawie umowy o pracę, ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Termin urlopu powinien być ustalany w wyniku porozumienia między pracownikiem a pracodawcą.

Zdarza się jednak, iż pracodawca musi odwołać zaplanowany wcześniej urlop pracownika, gdyż nagle okazuje się, iż jego obecność w firmie jest niezbędna z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy. Ale czy pracodawca może nakazać pracownikowi wykorzystać urlop w innym terminie – chociażby wówczas, kiedy w firmie jest najmniej zleceń?

Niekoniecznie. Otóż jak wspomniałam, urlop ustalany jest na mocy porozumienia. Pracodawca i pracownik powinni dojść do jakiegoś kompromisu, korzystnego dla obu stron. Jeżeli natomiast do tego kompromisu nie dojdzie, a urlop z roku bieżącego przejdzie na kolejny rok, wówczas sytuacja staje się mniej korzystna dla pracownika. W przypadku urlopów zaległych bowiem pracodawca może sam przydzielić pracownikowi urlop w danym terminie, niekoniecznie akceptowanym przez pracownika. A pracownik musi się do tej decyzji dostosować.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*