Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Elektroniczne zwolnienia – czy w końcu się pojawią?

Elektroniczne zwolnienia – czy w końcu się pojawią?(04/05/2017)

W roku ubiegłym pojawiały się w mediach informacje o konieczności rejestrowania firm w elektronicznym systemie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Celem miała być obsługa zwolnień elektronicznych.

Każdy, kto zatrudnia pracowników, powinien zgłosić firmę do takiego systemu i wyznaczyć osobę go obsługującą. Po wystawieniu zwolnienia przez lekarza, miało się ono pojawiać w systemie ZUS i być widoczne zarówno w firmie, jak i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Firmy się zgłosiły, pracownicy zostali poinformowani o zmianach, a zmiany jak nie było, tak nie ma. Nadal od lekarza wychodzi się z papierową wersją L4.

Dlaczego? Otóż, jak się okazuje, skomplikowany i kosztowny proces podpisywania elektronicznych zwolnień zniechęcił lekarzy, który woleli pozostać przy znacznie prostszej w obsłudze wersji elektronicznej. Teraz podobno owe komplikacje mają zostać uproszczone, a podpis elektroniczny nie będzie wymagany. Zmiany wejdą w życie pod koniec tego roku. Celem ZUS-u jest możliwość bieżącej kontroli prawidłowości wystawianych przez lekarzy zwolnień krótkookresowych, a w przypadku zwolnień papierowych do ZUS informacja o ich wystawieniu dociera z dużym opóźnieniem,. Ponoć teraz już powinno się to zmienić – ZUS jak widać bardzo chce kontrolować fakt, czy jesteśmy faktycznie chorzy, czy tylko udajemy. Czy tym razem mu się uda? Czas pokaże.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*