Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Duplikat a koszt podatkowy i vat

Duplikat a koszt podatkowy i vat(25/04/2017)

Zdarza się, że nabywca towaru lub usługi zgubi fakturę pierwotną, lub też nie otrzyma jej w ogóle – z różnych przyczyn. Wówczas może on zwrócić się do sprzedawcy z prośbą o wystawienie duplikatu. I co dalej?

Jeżeli zgubienie faktury nastąpiło już po jej zaksięgowaniu, wówczas duplikat należy tylko zarchiwizować, a data jego wystawienia nie ma żadnego znaczenia z punktu widzenia kosztów prowadzonej działalności oraz podatku vat.

Jeżeli jednak nabywca towaru lub usługi w ogóle nie otrzymał faktury, powinien on zaksięgować duplikat w dacie jego wystawienia dokładnie w ten sam sposób, jak każdą inną fakturę. W tej dacie powinien on także rozliczyć koszt towaru lub usługi jako koszt podatkowy. Co da podatku vat natomiast, prawo do jego rozliczenia podatnik ma w miesiącu wystawienia duplikatu oraz w dwóch kolejnych okresach, następujących bezpośrednio po miesiącu, w którym duplikat został wystawiony.

Jeżeli jednak fakturę zgubi sprzedawca, wówczas nie ma konieczności wystawienia duplikatu. Brak faktury należy wyjaśnić za pomocą noty księgowej, a jej data wystawienia nie ma żadnego znaczenia z punktu rozliczeń podatkowych.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*