Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Wolne na dziecko

Wolne na dziecko(18/04/2017)

Pracownik sprawujący opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 14 ma prawo do dwóch wolnych dni w każdym roku kalendarzowym. Chodzi tu o 2 dni opieki nad dzieckiem, które reguluje artykuł 188 Kodeksu Pracy.

Oczywiście prawo do ich wykorzystania nie pozbawia pracownika wynagrodzenia – tak więc za te dni, mimo iż są one dla pracownika dniami wolnymi, pracodawca jest zobowiązany wypłacić pracownikowi wynagrodzenie. Tak, jak za każdy inny dzień pracy.

Dwa dni opieki, o których mowa powyżej, przysługują tylko jednemu z rodziców. Dlatego też pracownik powinien dostarczyć pracodawcy informację o zamiarze korzystania z należnych mu dni opieki, informując jednocześnie, iż drugi z rodziców tych dni nie wykorzysta u swojego pracodawcy. Bez takiego oświadczenia pracownik nie powinien występować z wnioskiem o udzielenie dni wolnych.

Składając wniosek o udzielenie 2 dni opieki, pracownik nie musi udowadniać, dlaczego dziecko tej opieki potrzebuje. O ile jednak to możliwe, termin skorzystania z dni wolnych pracownik powinien uzgodnić z pracodawcą.

Co istotne, opieka przysługuje w stałym wymiarze, niezależnie od ilości dzieci. Na jedno dziecko pracownik ma tyle samo dni opieki, co w przypadku większej liczby dzieci. Poza tym dni te nie przechodzą na kolejny rok kalendarzowy, lecz przepadają wraz z jego zakończeniem.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*