Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Który urząd skarbowy jest tym właściwym?

Który urząd skarbowy jest tym właściwym?(11/04/2017)

Często dochodzi do sytuacji, iż osoby zakładające firmę mieszkają w innej miejscowości, niż są zameldowane. I co za tym idzie – ich miejsce zamieszkania czy też zameldowania nie pokrywa się z miejscem prowadzenia działalności gospodarczej.

Gdzie w takim razie należy rozliczać się z urzędem skarbowym? Według miejsca zamieszkania, zameldowania czy może zgodnie z adresem prowadzenia działalności?

Zgodnie z obowiązującą obecnie ordynacją podatkową, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą powinny rozliczać się w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Tak więc nie ma znaczenia, gdzie podatnik zakładający firmę jest zameldowany, ani też gdzie ta firma będzie faktycznie funkcjonowała. Tyle tylko, że wszystkie wymienione tu adresy należy podać we wniosku CEIDG, wypełnianym przy zakładaniu firmy. W tym samym wniosku należy zgłaszać także każdą zmianę posiadanych adresów.

Co ciekawe, adres zameldowania zgodnie z prawem nie potwierdza zamieszkania danej osoby. Meldunek jest jedynie potwierdzeniem jej stałego lub czasowego przebywania pod wskazanym adresem. Miejscem zamieszkania natomiast jest miejsce, w którym dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu i które stanowi centrum jej interesów – zarówno życiowych, jak i majątkowych.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*