Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » VAT u nie-VATowca

VAT u nie-VATowca(04/04/2017)

Zakładając działalność gospodarczą, nie musimy od razu płacić i rozliczać podatku vat. Do pewnej kwoty przychodów przysługuje bowiem zwolnienie z tego podatku. Także niektóre rodzaje działalności są mocą ustawy zwolnione z płacenia podatku vat, bez względu już na wysokość osiąganych

Tak czy inaczej, nawet jeżeli sami nie płacimy vat-u, to faktury, jakie otrzymujemy, ten podatek zawierają. I tu rodzi się pytanie, jak księgować koszty prowadzonej działalności, jeżeli nie jesteśmy vatowcami? Otóż w takim przypadku kosztem firmy będzie kwota brutto, a nie – jak w przypadku firm rozliczających vat – kwota netto. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku księgowania kosztów związanych z używaniem samochodu. Nie ma tu znaczenia, czy jest to samochód tylko prywatny, czy prywatny i firmowy jednocześnie. Nie dzielimy vat-u na pół, bo i tak nie mamy prawa do jego odliczenia.

Koszty wiązane z zakupem paliwa czy części są dla firm niebędących podatnikiem vat takim samym wydatkiem, jak zakup długopisów – i dokładnie tak samo należy je zaksięgować. W koszty wrzucamy więc kwotę brutto, bez względu na to, jakie przeznaczenie ma dany samochód. Istotne jest tylko to, by księgować wydatki związane z firmą, a nie koszt paliwa zużytego na wyjazd wakacyjny. I tu przyda się odpowiedni opis faktury – spotkanie z kontrahentem, zbieranie materiałów, rozeznanie rynku itd. Ważne jest tylko, by związek wyjazdu z prowadzoną działalnością nie budził żadnych wątpliwości.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (1 głosów, średnia ocena: 3,00)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*