Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Odwrotne obciążenie u podwykonawcy

Odwrotne obciążenie u podwykonawcy(31/03/2017)

W połowie marca Ministerstwo Finansów wydało szczegółowe objaśnienie dotyczące stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia przy usługach budowlanych. Chodzi tu oczywiście o usługi wykonywane przez podwykonawcę.

Otóż zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, jeżeli przedmiotem umowy są usługi budowlane, znajdujące się w katalogu usług wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy o vat, oraz w sytuacji, gdy usługi te są wykonywane nie przez głównego wykonawcę, lecz przez wynajętą przez niego firmę, wówczas w rozliczeniu między usługodawcą a usługobiorcą wystąpi mechanizm odwrotnego obciążenia. Chodzi o to, że vat rozliczy nabywca usługi, a nie wykonawca (firma wystawiająca fakturę). Podwykonawca natomiast wystawia za wykonana usługę fakturę zawierającą tylko i wyłącznie kwotę netto.

Podstawę opodatkowania usług objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia należy wykazać w deklaracjach vat, ale w specjalnych rubrykach (cz. C poz. 31). Nie należy natomiast sumować jej z podstawą podlegającą opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*