Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Faktura dla osoby prywatnej

Faktura dla osoby prywatnej(24/03/2017)

Przedsiębiorca, który sprzedaje towary lub wykonuje usługi na rzecz osób prywatnych, nie ma obowiązku wystawiania faktur. Powinien on rejestrować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej, a jeżeli jest z tego obowiązku zwolniony, powinien prowadzić specjalną ewidencję sprzedaży.

Klient jednak może poprosić sprzedawcę o wystawienie faktury. Ma na to 3 miesiące, przy czym czas ten liczy się od końca miesiąca, w którym nastąpiła dostawa towaru (lub w którym wykonano usługę). Po tym terminie sprzedawca nie ma już obowiązku wystawić faktury, nawet na wyraźne żądanie klienta.

Czyli na zgłoszenie chęci otrzymania faktury klient ma aż trzy miesiące – i o ile wyrobi się w tym terminie, sprzedawca nie może odmówić wystawienia faktury. No właśnie – tylko ile czasu ma firma na wystawienie takiej faktury? Odpowiedź nie jest tu jednoznaczna, możliwości są bowiem dwie. Jeżeli nabywca zwróci się do sprzedawcy z prośbą o fakturę w miesiącu, w którym dokonano sprzedaży, wówczas sprzedawca powinien wystawić fakturę do 15 dnia następnego miesiąca. Jeżeli natomiast klient poprosi o fakturę w terminie późniejszym, wówczas na jej wystawienie sprzedawca ma 15 dni o daty otrzymania zgłoszenia.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*