Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Czy termin urlopu można przesunąć?

Czy termin urlopu można przesunąć?(17/03/2017)

Pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w roku, w którym nabył do niego prawo. Jeżeli jednak z różnych przyczyn jest to niemożliwe, urlop należy wykorzystać najpóźniej do dnia 30 września roku następnego.

Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie zakładu pracy, uwzględniając przy tym urlopy poszczególnych pracowników, pracodawca powinien prowadzić plan urlopów. Nie ma tu znaczenia, czy firma zatrudnia 2 osoby, czy 22 osoby. Z obowiązku prowadzenia planu urlopowego pracodawcę mogą zwolnić związki zawodowe, w przypadku ich braku – pracodawca może sam zrezygnować z prowadzenia planu. W takiej sytuacji urlopy pracownicze są każdorazowo ustalane z pracodawcą.

Jeżeli pracownik zaplanuje urlop wcześniej, i uzgodni jego termin z pracodawcą, a w trakcie urlopu zaistnieją przesłanki, które i tak uzasadniają jego nieobecność w pracy, pracodawca zobowiązany jest do zmiany terminu urlopu danego pracownika. Do przesłanek uniemożliwiających wykorzystanie urlopu w przewidzianym wcześniej terminie, leżących po stronie pracownika, należą przede wszystkim: choroba, urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski lub też wezwanie do odbycia służby wojskowej.

Może się również zdarzyć, iż pracownik zachoruje będąc na urlopie. Wówczas, na podstawie zwolnienia lekarskiego, niewykorzystaną część urlopu należy przesunąć na inny termin, a w jego miejsce wpisać zwolnienie. Nie dotyczy to jednak zwolnienia na dziecko – choroba dziecka nie powoduje automatycznego przerwania urlopu, chociaż niewątpliwie zakłóca wypoczynek pracownika.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Galeria zdjęć:
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*