Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Szef może przerwać urlop pracownika

Szef może przerwać urlop pracownika(10/03/2017)

Niestety, ale tak jest. Zgodnie z artykułem 167 KP pracodawca może odwołać pracownika z urlopu w sytuacji, gdy zaistnieją szczególne okoliczności, wymagające obecności danego pracownika, o których wystąpieniu nikt nie miał pojęcia w momencie rozpoczęcia czy udzielenia urlopu.

Ważne jest tutaj, by spełnione były jednocześnie obie przesłanki odwołania: pierwsza to taka, że pojawiły się nieprzewidziane okoliczności, a druga – że obecność konkretnego pracownika jest konieczna z punktu widzenia zakładu pracy.

Aby odwołać pracownika z urlopu, pracodawca musie znać jego miejsce pobytu i móc się z nim skontaktować. Pracownik natomiast nie jest zobowiązany do informowania pracodawcy o tym, gdzie spędzi urlop. Zatem poinformowanie pracownika o konieczności pojawienia się w pracy leży po stronie pracodawcy. Jeżeli jednak pracownik otrzyma wezwanie, a nie stawi się w pracy w wyznaczonym terminie, wówczas może on zostać pociągnięty do odpowiedzialności za nieusprawiedliwione opuszczenie miejsca pracy. Odwołanie pracownika w trybie art. 167 traktowane jest bowiem jako polecenie pracodawcy.

Paragraf drugi tego samego artykułu mówi o tym, iż w przypadku odwołania pracownika z urlopu, pracodawca zobowiązany jest do poniesienia wszelkich związanych z tym kosztów. Chodzi tu przede wszystkim o koszty podróży czy też opłaconego, lecz niewykorzystanego pobytu. Poza tym, jeżeli pracownik na wezwanie pracodawcy wraca z urlopu wraz z rodziną, pracodawca powinien także pokryć koszt powrotu poszczególnych członków rodziny (pobyt i podróż).

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*