Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Podróż służbowa a samochód prywatny

Podróż służbowa a samochód prywatny(24/02/2017)

Pracodawca, wysyłając pracownika w delegację, powinien pokryć koszt jego wyżywienia oraz koszty przejazdów. Jeżeli podróż służbowa trwa dłużej niż dobę, pracodawca zobowiązany jest także do pokrycia kosztów noclegu.

Zdarza się, iż pracodawca nie posiada własnego środka transportu (samochodu) lub też, z różnych przyczyn nie jest w stanie zapewnić pracownikowi samochodu w danym terminie. Wówczas pracownik może zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o odbycie podróży służbowej samochodem prywatnym. Ale inicjatywa powinna wyjść w tym przypadku od pracownika.

Zwrot kosztów za wykorzystanie samochodu prywatnego następuje na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu, która w szczególności zawierać powinna: nr rejestracyjny samochodu i jego pojemność, dane personalne pracownika, daty przejazdów, cel podróży służbowej, miejscowości docelowe, stawkę kilometrówki oraz dane i podpis pracodawcy.

Co ważne, zwrot kosztów za wykorzystanie samochodu prywatnego nie stanowi przychodu dla pracownika. Nie podlega zatem ani ozusowaniu, ani opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Nie jest to bowiem dodatkowe wynagrodzenie, lecz zwrot kosztów, jakie pracownik poniósł w związku z wykonywaniem pracy na rzecz danego pracodawcy.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*