Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Szkolenia BHP

Szkolenia BHP(17/02/2017)

Każdy pracownik, niezależnie od czasu pracy i zajmowanego stanowiska, powinien przejść szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenia te, często pomijane przez pracodawców, nie kosztują zbyt wiele a mogą pomóc.

Nie chodzi tu tylko o ratowanie życia w przypadku zagrożenia, ale także o ratowanie firmy w przypadku kontroli.

Szkolenia BHP dzielą się na szkolenia wstępne i okresowe. Szkolenia wstępne natomiast składają się z instruktażu ogólnego, dotyczącego firmy, zasad udzielania pierwszej pomocy itd., a także szkolenia stanowiskowego, którego przedmiotem są zagrożenia związane z pracą na konkretnym stanowisku. Szkolenie wstępne powinno zostać przeprowadzone przed opuszczeniem pracownika do pracy.

Szkolenia okresowe natomiast przeprowadza się z częstotliwością zależną od rodzaju wykonywanej pracy. W przypadku osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych szkolenia takie należy przeprowadzać raz na trzy lata, natomiast jeżeli ich praca uznawana jest za szczególnie niebezpieczną – raz na rok. Najrzadziej szkolenia okresowe przechodzą osoby zatrudnione na stanowiskach administracyjno – biurowych: raz na 6 lat. Z kolei osoby kierujące pacą innych, czyli brygadziści i kierownicy, a także technolodzy, projektanci czy konstruktorzy powinni uczestniczyć w szkoleniach okresowych z zakresu BHP raz na 5 lat. Dotyczy to także pracodawców – raz na 5 lat również oni powinni przejść odpowiednie szkolenia BHP.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*