Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Zatrudniasz niepełnoetatowców? Pamiętaj o ewidencji czasu pracy!

Zatrudniasz niepełnoetatowców? Pamiętaj o ewidencji czasu pracy!(03/02/2017)

Otóż dla pracowników pracujących w niepełnym wymiarze pracy konieczne jest sporządzanie ewidencji godzin pracy. Ewidencję taką prowadzić można na papierze lub w wersji elektronicznej.

Należy ją wręczyć pracownikowi przynajmniej tydzień przed rozpoczęciem danego okresu rozliczeniowego. Ewidencja powinna obejmować co najmniej jeden miesiąc kalendarzowy.

Przy ustalaniu czasu pracy niepełnoetatowców należy uwzględnić dobowe i tygodniowe czasy odpoczynku, dni wolne od pracy a także limit godzin nadliczbowych. Co istotne, pracownicy zatrudnieni na część etatu wcale nie muszą pracować tyle samo godzin każdego dnia. Ważne jest tylko to, by liczba godzin ich pracy był proporcjonalna do wielkości etatu. Nie ma natomiast znaczenia, czy pracują dwa razy w tygodniu, czy pięć. O ile oczywiście przestrzegane są wszystkie należne pracownikom czasy odpoczynku.

Tak więc to od nas zależy, czy pracownik będzie pracował w stałym, czy zmiennym rozkładzie czasu pracy. A raczej od zawartej z tym pracownikiem umowy. Na jego prośbę, zamiast sporządzać ewidencję czasu pracy, można także stosować ruchomy lub indywidualny rozkład czasu pracy. Ale to już powinno być uwarunkowane szczególnymi okolicznościami, uniemożliwiającymi zaplanowanie pracy w danym okresie rozliczeniowym.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*