Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Uważaj na kalorie!

Uważaj na kalorie!(09/01/2017)

Zwłaszcza zimą…. Okres ten jest bowiem dla pracodawców okresem dodatkowych świadczeń wobec pracowników. Chodzi tu o posiłki profilaktyczne, a te z kolei zależą od ilość spalanych podczas pracy kalorii.

Jeżeli pracownicy wykonują swoją pracę na otwartej przestrzeni i jest ona związana z wysiłkiem fizycznym, to istotne jest, jaki to jest wysiłek. Czyli ile kalorii pracownik zużywa. Istnieją tu bowiem pewne normy, których należy przestrzegać – w przypadku mężczyzn chodzi o wysiłek energetyczny w trakcie jednej zmiany powyżej 1500 kalorii, a w przypadku kobiet – powyżej 1000 kalorii. Jeżeli dana praca wiąże się z takim właśnie wysiłkiem, obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie posiłków profilaktycznych.

Takie same granice wysiłku występują w przypadku pracy w pomieszczeniach zamkniętych, w których utrzymuje się stała temperatura poniżej 10 stopni. W tym przypadku nie ma jednak znaczenia, czy jest to okres zimowy, czy nie. Za okres zimowy ustawodawcy przyjęli natomiast okres od 1 listopada do 31 marca.

Posiłki profilaktyczne należy poza tym zapewnić pracownikom wykonującym pracę pod ziemią – tu ani wysiłek, ani okres kalendarzowy nie mają znaczenia. Uprzywilejowana jest także grupa mężczyzn, których praca wiąże się z wysiłkiem ponad 2000 kalorii w ciągu jednej zmiany. Dla kobiet granica ta to 1100 kalorii. W takim przypadku nie ma znaczenia, czy jest to wiosna, zima, czy lato.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*