Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Akta pracownicze – konkretna zmiana

Akta pracownicze – konkretna zmiana(21/12/2016)

Ministerstwo rozwoju przygotowało projekt, który przewiduje skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych z obowiązujących obecnie 50 lat do lat 10. Zmiana konkretna, i solidna – jedna z wielu, jakie powinny znaleźć się pakiecie 100 zmian ułatwiających zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej

Obecnie obowiązujący okres przechowywania akt pracowniczych wiąże się głównie z dwoma rzeczami: po pierwsze, w razie jakichkolwiek sporów pomiędzy pracownikiem a pracodawcą sad musi mieć możliwość uzyskania dowodów. Po drugie, ZUS, przy ustalaniu prawa do emerytury, musi mieć możliwość potwierdzenia okresów zatrudnienia i wysokości uzyskiwanego przez pracownika wynagrodzenia.

Skąd zatem pomysł na skrócenie tego okresu i co w tej sytuacji z ustalaniem emerytury? Otóż przewidywana zmiana zakłada, iż ze skróconego okresu przechowywania akt pracowniczych będą mogli skorzystać ci pracodawcy, którzy zdecydują się na wystawianie rozszerzonych świadectw pracy. Będą musiały być w nich zawarte informacje, które pozwolą w przyszłości pracownikom ZUS na weryfikację niezbędnych danych. Chodzi tu głównie o wysokość wynagrodzenia pracowników w poszczególnych latach ich pracy.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*