Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » 13 zł za godzinę już od stycznia!

13 zł za godzinę już od stycznia!(14/12/2016)

Od nowego roku przy umowach zlecenie obowiązywać będzie minimalna stawka godzinowa. Jej wysokość wyniesie początkowo 13 zł brutto za godzinę pracy. Stawka ta będzie rosła wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę.

Wprowadzenie stawki godzinowej nakłada zarówno na zleceniodawców, jak i zleceniobiorców dodatkowe formalności. Konieczne staje się bowiem ewidencjonowanie czasu wykonywania zlecenia. Ustawa nie precyzuje sposobu prowadzenia takiej ewidencji, pozostawiając stronom dowolność w tym zakresie. Może to być zatem podpisany przez obie stron spis godzin pracy zleceniobiorcy. Z ewidencji tej musi jedynie jasno wynikać, ile godzin zleceniodawca poświęcił na wykonanie danego zlecenia.

Wszystko jasne, tylko po co ta zmiana? Czy dzięki temu zarobki zleceniodawców wzrosną? Nie sądzę, aczkolwiek tak zapewne miało być. Wydaje mi się, że zmniejszy się liczba godzin ich pracy. Obawiam się jednak, że tylko na papierze…

Co ciekawe, stawka minimalna nie obowiązuje w kilku konkretnych przypadkach. Większość z nich dotyczy sprawowania opieki nad dziećmi lub osobami starszymi, prowadzenia rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych czy wykonywania pracy opiekuna podczas wycieczek. Ale nie tylko. Jest też jeden ogólny wyjątek: stawka minimalna nie obowiązuje w przypadku, kiedy o czasie i miejscu wykonywania zlecenia decyduje wyłącznie zleceniobiorca a jego wynagrodzenie jest wynagrodzeniem prowizyjnym, zależnym od wynagrodzenia firmy, utargu, sprzedaży czy też wartości podpisanych umów.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*