Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Duplikat faktury a vat

Duplikat faktury a vat(30/11/2016)

Podstawą do odliczenia podatku vat lub też zaliczenia danego wydatku w koszty jest oczywiście faktura vat. Zdarza się jednak, iż dokument ten ulegnie zniszczeniu lub po prostu zaginie. I co wtedy?

Otóż nabywca towaru lub usługi może zażądać od sprzedawcy wystawienia duplikatu faktury. A sprzedawca nie może mu tego odmówić.

Taki duplikat ma identyczne znaczenie, jak faktura pierwotna. Musi jednak zawierać słowo „DUPLIKAT” i datę jego wystawienia. Poza tym duplikat niczym nie różni się od faktury vat.

Oczywiście może on zostać wystawiony w dowolnym momencie – a więc zarówno w miesiącu wystawienia faktury, jak i w miesiącach kolejnych. Prawo do odliczenia podatku vat na podstawie duplikatu przysługuje jednak zależnie od tego, czy faktura pierwotna w ogóle dotarła do nabywcy. Jeżeli tak, to zapewne vat był już odliczony i wtedy duplikat jest tylko potwierdzeniem, iż mieliśmy do tego prawo. Jeżeli jednak faktura nie dotarła do nabywcy, wówczas prawo do odliczenia podatku vat i zaliczenia wydatku w koszty przysługuje zgodnie z datą wystawienia duplikatu faktury, a nie faktury pierwotnej.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (1 głosów, średnia ocena: 5,00)
Galeria zdjęć:
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*