Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » 1 i 11 listopada – wolne, za które czasami trzeba zapłacić

1 i 11 listopada – wolne, za które czasami trzeba zapłacić(09/11/2016)

W listopadzie mamy dwa dni świąteczne, będące dla nas dniami wolnymi od pracy. Są to 1 i 11 listopada. Jeżeli jednak pracownicy w listopadzie przebywają w zagranicznej podróży służbowej, wówczas zdarza się, iż za te dni muszą oni otrzymać dodatek

Pracowników zatrudnionych w Polsce, ale przebywających w podróży służbowej obowiązują polskie przepisy prawa pracy oraz polski czas pracy. Dlatego też dla tej grupy pracowników dni 1 i 11 listopada powinny być dniami wolnymi. Niestety poza granicami naszego kraju święta te nie są obchodzone, w związku z czym są one dla tamtejszych pracowników dniami roboczymi. Nie ma więc logicznego powodu, by przebywający za granicą Polacy nie wykonywali pracy ani 1, ani 11 listopada.

Tak więc wysyłając pracowników do Czech czy Niemiec należy liczyć się z tym, iż w Państwach tych nasze listopadowe święta nie obowiązują. I, co za tym idzie, za pracę w te dwa dni pracownikom należą się dodatkowe dni wolne od pracy. Lub dodatkowe wynagrodzenie – 100% za każdą godzinę pracy w święto.

Zdaniem PIP za pracę w niedzielę lub święto przysługują dwa 100% dodatki: jeden z tytułu przekroczenia przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, a drugi – z tytułu pracy w dzień świąteczny. Decyzja o wypłacie jednego lub dwóch dodatków należy do pracodawcy.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*