Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych(26/09/2016)

Poza ubezpieczeniami społecznymi, pracodawca odprowadza za pracownik składki na FP i . Pierwszy skrót to Fundusz Pracy. Z jego środków finansowane są między innymi stypendia naukowe i zasiłki dla bezrobotnych. Składkę na fundusz pracy potrąca się tylko w takim przypadku,

Poza ubezpieczeniami społecznymi, pracodawca odprowadza za pracownik składki na FP i . Pierwszy skrót to Fundusz Pracy. Z jego środków finansowane są między innymi stypendia naukowe i zasiłki dla bezrobotnych.

Składkę na fundusz pracy potrąca się tylko w takim przypadku, kiedy miesięczne wynagrodzenie pracownika jest równe co najmniej pensji minimalnej. W przypadku niepełnoetatowców zatem, otrzymujących proporcjonalną do wymiaru zatrudnienia część pensji minimalnej, składki tej odprowadzać nie trzeba. Składki na fundusz pracy nie odprowadzają także przedsiębiorcy korzystający z tzw. ZUS-u preferencyjnego oraz zatrudniający samych zleceniobiorców.

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych natomiast powołany został w celu ochrony roszczeń pracowniczych w przypadku niewypłacalności pracodawcy. Składka na ten fundusz jest obowiązkowa w przypadku pracowników, nie opłacają jej natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Co istotne – składek na oba wspomniane wyżej fundusze nie opłaca się w przypadku osób, które ukończyły 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni). I nie ma tu znaczenia, czy są to pracownicy, zleceniobiorcy czy osoby prowadzące działalność gospodarczą. Poza tym obowiązek opłacania składek na fundusz pracy i fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych powstaje – co do zasady – wraz z obowiązkiem opłacania składki emerytalnej i rentowej.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*