Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Chorobowe to nie zdrowotne

Chorobowe to nie zdrowotne(06/09/2016)

Większość przedsiębiorców często myli ubezpieczenie chorobowe ze zdrowotnym, zapominając, iż podstawowa różnica między nimi jest taka, że jedno ubezpieczenie jest obowiązkowe, a drugie dobrowolne.

I to zarówno dla przedsiębiorców, jak i pracowników świadczących pracę na podstawie umów zlecenie.

Obowiązkowym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie zdrowotne. Daje ono możliwość korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej, świadczonej w ramach NFZ. A zatem opłacając składkę zdrowotną, możemy iść do lekarza, mamy też zagwarantowane nieodpłatne leczenie szpitalne. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne musi płacić każdy pracodawca – zarówno za samego siebie, jak i za pracowników.

Ubezpieczenie chorobowe jest natomiast ubezpieczeniem dobrowolnym. Nie muszą mu podlegać ani pracodawcy, ani zleceniobiorcy. Ustawa zostawiła im w tej kwestii pełne prawo wyboru. Warto zatem wiedzieć, co takie ubezpieczenie umożliwia, zanim podejmie się decyzję o jego opłaceniu bądź nieopłaceniu.

Otóż ubezpieczenie chorobowe daje prawo do korzystania ze zwolnień lekarskich, zasiłków macierzyńskich, chorobowych, zwolnień na dziecko itd. Dla zleceniodawcy korzystniej jest, jeżeli zleceniobiorcy nie podlegają temu ubezpieczeniu. Dla zleceniobiorcy z kolei korzystniej jest oczywiście podlegać. Ma on wówczas – pod względem chorób i uprawnień związanych z rodzicielstwem – takie same prawa, jak pracownicy pracujący na umowę o pracę. No właśnie, a co z nimi?

Otóż pracodawca może zdecydować, czy chce on podlegać ubezpieczeniu chorobowemu czy nie. Podobnie jak zleceniobiorca – co istotne, to on powinien zdecydować i przekazać swą decyzję zleceniodawcy. Natomiast osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu – oni wybierać już nie mogą.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*