Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Uwaga na zaległy urlop!

Uwaga na zaległy urlop!(31/08/2016)

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego, którego wymiar uzależniony jest od ukończonej szkoły oraz dotychczasowego okresu zatrudnienia. No i od wymiaru etatu, na jakim pracownik jest zatrudniony.

Co do zasady, urlop powinien być wykorzystany w danym roku kalendarzowym. Zdarza się jednak, iż pracownikom na koniec roku zostają jeszcze niewykorzystane dni urlopowe, które z kolei przechodzą na rok kolejny i są wykorzystywane jako pierwsze w kolejności.

Urlop zaległy pracownik powinien wykorzystać do 30.09 roku następnego, a pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi takiego urlopu. Jeżeli rozpocznie się on najpóźniej w dniu 30.09, ustawowy termin uważa się za zachowany.

Co natomiast, jeżeli pracownik nie chce iść na urlop? Otóż pracodawcy, w przypadku nieudzielenia pracownikowi urlopu zaległego, grozi kara grzywny. Tak więc teoretycznie to on udziela urlopu pracownikowi, bo nakazują mu tak przepisy prawa. Zdaniem Sądu Najwyższego pracodawca może zmusić pracownika do wykorzystania zaległego urlopu w ustawowym terminie nawet wówczas, gdy ten nie wyraża zgody. Państwowa Inspekcja Pracy jest z kolei zdania, iż urlop powinien być uzgodniony przez obie strony, a pracownika nie powinno się zmuszać do jego wykorzystania… Cóż, prawo pracy ma to do siebie, że często interpretacja poszczególnych przepisów zależy od tego, kto je interpretuje.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*