Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Prawo i firma » Jak to jest z tym limitem umów na czas określony?

Jak to jest z tym limitem umów na czas określony?(18/08/2016)

Zmiany, jakie w tym roku zaszły w kodeksie pracy, doprowadziły do następującego stanu rzeczy: w chwili obecnej pracodawca może zawrzeć z danym pracownikiem maksymalnie 3 umowy o pracę na czas określony.

Czas trwania tych umów, liczony łącznie, nie może przekroczyć 33 miesięcy.

Chodzi tu jednak tylko i wyłącznie o umowy na czas określony. A zatem limity te nie mają zastosowania do umów zawieranych na okres próbny. Inaczej mówiąc, umowa na okres próbny nie wlicza się do żadnego z wymienionych wyżej limitów (ani ilościowego, ani terminowego).

Poza tym istotna jest kwestia momentu, od jakiego liczony jest limit terminowy umów na czas określony. Zgodnie z obowiązującymi przepisami , 33 miesiące należy liczyć najwcześniej od 22 lutego 2016 roku. I to zarówno dla umów, które były zawarte przed tym okresem, jak i tych zawartych w dniu obowiązywania nowych przepisów, czyli właśnie w dn. 22.02.2016 roku. Limity 3 i 33 nie obowiązują także w odniesieniu do umów zawartych w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności oraz w celu wykonywania pracy przez okres kadencji. Nie stosuje się ich także przy pracach sezonowych oraz dorywczych.

Jeżeli natomiast z danym pracownikiem pracodawca zawrze cztery umowy o pracę na czas określony, to czwarta umowa będzie automatycznie umową na czas nieokreślony. Nawet, jeżeli ich łączny czas trwania nie przekroczy 33 miesięcy. Podobnie się stanie w przypadku, gdy czas trwania umów na czas określony przekroczy 33 miesiące – nawet jeżeli tych umów było zaledwie 2.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*