Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » VAT a noclegi i usługi gastronomiczne

VAT a noclegi i usługi gastronomiczne(09/08/2016)

Co do zasady, przedsiębiorca nie może pomniejszyć kwoty VAT naliczonego (chodzi tu o podatek VAT od sprzedaży) o wartość VAT-u, widniejącą na fakturach za noclegi lub usługi gastronomiczne.

Takie obowiązuje u nas prawo, i co ciekawe, jest ono zgodne z prawem UE (skoro wyłączenie takie obowiązywało przed przystąpieniem Polski do UE, mogliśmy je utrzymać – i tak też się stało). Tak więc ani noclegi, ani jedzenie w czasie delegacji całkowicie związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą nie powodują zmniejszenia podatku VAT. Oczywiście nie oznacza to, iż przedsiębiorca traci kwotę VAT-u – w przypadku wyłączenia w koszty firmy zaliczana jest kwota brutto wynikająca z faktury, a nie kwota netto.

Ale nie o tym mowa. Otóż okazuje się, że istnieją sposoby na pomniejszenie VAT-u naliczonego o wartości VAT wynikające z faktur za jedzenie czy nocleg. Pierwszy sposób to właściwy zapis na fakturze – wyłączenie dotyczy usług gastronomicznych, a nie cateringowych. Od tych VAT jest odliczany bez najmniejszych problemów. Drugi sposób to nabywanie usług kompleksowych, bez wyszczególniania osobnych pozycji. Na przykład, jeżeli mamy fakturę za udział w szkoleniu czy konferencji, które trwały kilka dni, to VAT z takiej faktury podlega w całości odliczeniu od VAT-u naliczonego. Chodzi tu bowiem nie o nocleg czy jedzenie, lecz o tzw. usługę kompleksową, a ta nie podlega wyłączeniu z prawa do odliczenia VAT.

Jak się więc okazuje – można, ale trzeba wszystko wcześniej dokładnie przemyśleć. Nie zawsze można zmieniać zapisy na fakturze, nie wszystkie firmy mogą (lub chcą) księgować catering i usługi kompleksowe – tak więc wybierając kontrahenta, warto się o to dowiedzieć. Zwłaszcza, jeżeli w grę wchodzą duże sumy.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*