Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Rządowe plany na styczeń 2017

Rządowe plany na styczeń 2017(01/08/2016)

Obecnie firma, która w danym roku obrotowym poniosła stratę, może rozliczyć ją w ciągu 5 lat następujących bezpośrednio po sobie. Według planowanych zmian okres ten ma być wydłużony do 15 lat, co jest oczywiście korzystne dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Chodzi tu o stratę wykazywaną w deklaracji PIT. Nadal pozostanie limit jednorazowego odliczenia straty – w jednym roku będzie można odliczyć maksymalnie 50% .

Ponadto rząd planuje obniżenie stawki podatku liniowego do 15%. Obecnie jest to 19%. Dzięki temu firmy będą miały więcej pieniędzy dla siebie i być może odchodziłyby od szarej strefy. Przynajmniej częściowo, nadal bowiem będą tacy, dla których podatki w ogóle nie powinny istnieć i którzy będą starali się ich na wszelki sposób unikać, licząc na fakt, iż urząd skarbowy wspaniałomyślnie ominie ich firmę.

Trzecią istotną zmianą jest zwiększenie limitu jednorazowego odpisu amortyzacyjnego z 3.500 zł do 10.000 zł. Obecnie bowiem, jeżeli wartość środka trwałego nie przekracza 3.500 zł netto, kwotę tę można wrzucić w całości do kosztów firmy w miesiącu zakupu danego środka. Pozostałe środki trwałe natomiast, czyli te o wyższej wartości, powinny być amortyzowane w cyklach miesięcznych – poprzez comiesięczne odliczanie pewnej, niedużej niestety kwoty, zależnej od okresu amortyzacji danego środka. Zwiększenie limitu do 10.000, zdaniem rządu, zachęci firmy do inwestowania.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (1 głosów, średnia ocena: 5,00)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*