Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Aktualności » JPK – o co tu właściwie chodzi?

JPK – o co tu właściwie chodzi?(22/07/2016)

Jednolity plik kontrolny to forma przekazywania danych z ksiąg rachunkowych, w celu przeprowadzenia e-kontroli oraz na wezwanie organu podatkowego.

W szczególności chodzi o ujednolicenie dokumentów i zapisów księgowych, takich jak: księgi rachunkowe, ewidencja przychodów, wyciągi bankowe, magazyn, podatkowa księgę przychodów i rozchodów, faktury, ewidencja zakupu i sprzedaży VAT.

Obowiązek ten został wprowadzony ustawą o zmianie ustawy – Ordynacja Podatkowa w maju 2015 roku. Zgodnie z wprowadzonymi regulacjami, od 1 lipca bieżącego roku do tworzenia i przekazywania danych w formacie JPK zobowiązane są duże firmy. Dla małych i średnich przedsiębiorstw obowiązek przesyłania danych do e-kontroli w formacie JPK będzie obowiązywał dopiero od 1 lipca 2018 roku. A zatem do 30 czerwca 2018 roku małe i średnie firmy mogą przekazywać dane do urzędów w formie dowolnej.

A co z mikroprzedsiębiorcami, czyli firmami, które zatrudniają mniej niż 10 osób? O nich w ustawie o zmianie ustawy – Ordynacja Podatkowa nie jest nic jednoznacznie napisane. Logika nakazuje jednak, że mikroprzedsiębiorcy powinni stosować JPK tak, jak małe i średnie firmy: teraz fakultatywnie, a od 1 lipca 2018 roku obowiązkowo. Na pewno bowiem nie mogą być oni traktowani gorzej.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*