Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Kiedy urząd puka do drzwi

Kiedy urząd puka do drzwi(18/07/2016)

Kontrola skarbowa powinna być zapowiedziana, i to w formie pisemnej. Zdarza się jednak, że zapowiedzi nie było, a urzędnik pojawia się w firmie… Dlaczego?

Otóż jeżeli skarbówka podejrzewa popełnienie wykroczenia lub przestępstwa skarbowego i ma na celu zabezpieczenie dowodów, wówczas nie uprzedza o zamiarze przeprowadzenia kontroli. Inaczej bowiem wszelkie ślady przestępstwa zniknęłyby w ciągu 7 dni, jakie podatnik ma na skompletowanie dokumentów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami bowiem, urząd może rozpocząć kontrolę po upływie tygodnia od daty doręczenia podatnikowi zawiadomienia o zamiarze jej przeprowadzenia.

Kolejnym zjawiskiem, skutkującym niezapowiedzianą kontrolą (w najgorszym przypadku, oczywiście) są zwroty podatkowe. Zwłaszcza, jeżeli kwota jest spora, a różnica w VAT wychodzi na korzyść podatnika (zwrot, zamiast płatności). W takiej sytuacji również możemy spodziewać się, iż niebawem urzędnik odwiedzi nas w firmie. Podobnie jak w przypadku opodatkowania dochodów, które nie wynikają z ujawnionych w urzędzie źródłach. Inaczej mówiąc, chodzi o przychody, które nie są uzasadnione i nie wynikają wprost z prowadzonej działalności. Każda kwota wpływająca na konto firmowe bądź zaliczana do przychodów prowadzonej działalności powinna być uzasadniona i mieć pokrycie w fakturze lub, jeżeli jest to niemożliwe, jak np. przy pożyczce – w umowie.

Warto pamiętać, iż w przypadku niezapowiedzianej kontroli, urzędnik powinien w pierwszej kolejności wytłumaczyć się z faktu niedoręczenia zawiadomienia. Inaczej to urząd narusza przepisy. Brak powiadomienia o kontroli powinien być także umieszczony w protokole.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*