Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Aktualności » Rejestry VAT trzeba przesyłać do US!

Rejestry VAT trzeba przesyłać do US!(13/07/2016)

Zmieniły się przepisy ordynacji podatkowej. Po raz kolejny – na niekorzyść podatników.

Począwszy od 1 lipca bieżącego roku, duże firmy, czyli te zatrudniające ponad 250 osób, muszą przesyłać do urzędów skarbowych rejestry vat. O ile oczywiście prowadzone są one w formie elektronicznej. Obowiązek ten nie dotyczy bowiem firm, które prowadzą rejestry w sposób tradycyjny – czyli papierowy. To też jednak urzędy chcą zmienić – od 1 stycznia 2018 każda firma będzie zobligowana tworzyć i prowadzić rejestry w formie papierowej.

Rejestry vat obejmują wszystkie faktury wystawione przez firmę i na firmę. Znajdują się w nich informacje o wszelkich kosztach, jakie podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów. No i o przychodach. Do tej pory urząd skarbowy miał wgląd do rejestrów vatowskich tylko w przypadku kontroli. Teraz będzie mógł na bieżąco sprawdzać, co dana firma księguje. Urzędy wymagają bowiem, by rejestry te były przekazywane w formie elektronicznej razem z deklaracjami, czyli do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego rejestr dotyczy.

Jeżeli natomiast podatnik rozlicza się kwartalnie, to i tak powinien rejestry tworzyć w cyklach miesięcznych. I co miesiąc – a nie co kwartał – przesyłać je do odpowiedniego urzędu skarbowego.

Rejestry vatowskie mają być przesyłane do urzędów obligatoryjnie, bez dodatkowego wezwania. Od 1 lipca br. obowiązek ten dotyczy tylko dużych firm. Mali i średni przedsiębiorcy będą je przekazywać od 1 stycznia 2017 roku (mała firma to taka, która zatrudnia mniej niż 50 osób, średnia – mniej niż 250). Mikroprzedsiębiorcy natomiast, czyli firmy zatrudniające mniej niż 10 osób, będą musiały przesyłać do urzędów rejestry począwszy od 1 stycznia 2018 roku. Wtedy też znikną rejestry papierowe, których nie dotyczy obowiązek przesyłania do urzędów skarbowych.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Tagi: , , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*