Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Uncategorized » Ubezpieczenie a umowa o dzieło i zlecenie

Ubezpieczenie a umowa o dzieło i zlecenie(20/06/2016)

Umowy cywilnoprawne, czyli umowa – zlecenie i umowa o dzieło, od zawsze kojarzą się z niższymi kosztami zatrudnienia. I to właśnie z powodu ubezpieczeń społecznych.

Co prawda przepisy w tym zakresie zostały całkiem niedawno wyostrzone, jednak nadal dzieło nie łączy się ze składkami ZUS, a zlecenie, pod pewnymi warunkami, daje możliwości unikania składek.

Otóż umowa zlecenie zawarta ze studentem nie rodzi obowiązku opłacania składek ZUS i to nie ważne, na jaką kwotę zlecenie to zostało zawarte. Nie ma tu zatem zastosowania limit minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zlecenie wykonywane przez studenta może rodzić konieczność obowiązku opłacania za niego składek ZUS tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy student pracujący u danego pracodawcy wykonuje zlecenie na jego rzecz. Wówczas bowiem zlecenie traktowane jest tak samo, jak umowa o pracę i tak samo jest oskładkowane.

Podobny wyjątek istnieje w przypadku umowy o dzieło, która prawie nigdy nie rodzi obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Prawie, bo również tu, jeżeli dzieło wykonywane jest na rzecz pracodawcy, z którym wykonawcę łączy stosunek pracy na podstawie umowy o pracę, składki będą odprowadzane. W pozostałych przypadkach z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy o dzieło składki ZUS nie są odprowadzane.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*