Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Aktualności » Pracownicy potrzebni od zaraz

Pracownicy potrzebni od zaraz(14/06/2016)

Zbliża się okres wakacyjny, który dla pracowników oznacza wymarzony odpoczynek od szarej codzienności. Dla pracodawców z kolei – okresowy brak pracowników i spowolnienie pracy.

Często pojawia się więc konieczność zwiększenia zatrudnienia w okresie urlopowym, tak, by każde zlecenie mogło być zrealizowane na czas. By pozyskać dodatkowych pracowników na okres wakacyjny, niekoniecznie trzeba podpisywać z nimi długoterminowe umowy. Pracodawcy mają tu do wyboru kilka opcji. Jedną z nich jest umowa na czas określony, która rozwiązuje się z upływem czasu, na jaki została zawarta lub po upływie okresu wypowiedzenia. To jednak możliwe jest tylko w przypadku umów trwających min. 6 miesięcy w których został umieszczony zapis o możliwości wcześniejszego rozwiązania. Kolejną opcją jest umowa na czas wykonywania pracy. Pracą tą jest konkretna czynność (np. zamontowanie okien w bloku przy ulicy X). Umowa rozwiązuje się w momencie, kiedy czynność ta zostanie wykonana. Można także podnająć pracownika tymczasowego z jednej z wielu agencji pracy tymczasowej. Pracownik taki ma podpisaną umowę z agencją, ale to firma go „wynajmująca” zapewnia mu szkolenia bhp i odzież roboczą. Urlop jest ustalany w momencie podpisywania umowy z agencją. Ostatnim już ale chyba najbardziej popularnym (co nie oznacza że prawidłowym) sposobem zatrudnienia pracownika sezonowego jest umowa cywilnoprawna (dzieło lub zlecenie). Umowa ta może być zawarta na dowolny okres, nie wymaga praktycznie żadnych formalności, nie ma tu urlopów czy badań lekarskich. W przypadku zleceń dochodzą jedynie koszty ubezpieczenia.

Tak więc możliwości jest kilka, wybór zależy jednak tylko od pracodawcy i jego indywidualnych potrzeb. Wakacje nie muszą oznaczać przestoju – czasem warto zatrudnić dodatkową osobę i zapłacić jej 2.000 zł po to, by dzięki niej zarobić 5.000 zł. Albo i dużo więcej!

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (1 głosów, średnia ocena: 5,00)
Tagi: , , ,
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*