Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Umowa o pracę przed rozpoczęciem pracy

Umowa o pracę przed rozpoczęciem pracy(23/05/2016)

We wrześniu wejdzie w życie kolejna zmiana przepisów, dotycząca umów o pracę. Ma ona na celu częściowe wyeliminowanie tzw. szarej strefy, czyli zatrudniania „na czarno” (bez umów).

Obecnie pracownik powinien otrzymać podpisaną umowę o pracę najpóźniej pierwszego dnia pracy. Dopuszczalne jest zatem, by tego dnia rozpoczął wykonywanie obowiązków bez podpisania umowy. W praktyce pracownik taki często w ogóle nie otrzymywał kontraktu.

Od 1 września bieżącego roku każdy pracownik powinien dostać pisemnie potwierdzoną umowę o pracę przed jej rozpoczęciem. Zamiennie, dopuszczalne ma być potwierdzenie warunków zatrudnienia na piśmie. Niedopuszczalna jest zatem sytuacja, by osoba wykonująca pracę nie posiadała umowy, co daje większe pole do popisu inspektorom PIP (Państwowej Inspekcji Pracy).

Zmienią się także zasady dotyczące regulaminu pracy. Pracownik będzie musiał się z nim zapoznać nie przed rozpoczęciem pracy, lecz przed dopuszczeniem go do niej. Tak więc odpowiedzialność za zapoznanie pracownika z regulaminem leżeć będzie ewidentnie po stronie pracodawcy. Za niedopełnienie wymienionych tu formalności pracodawcy grozić będzie kara grzywny.

A zatem umowę warto podpisać przed dniem rozpoczęcia pracy. Również regulamin możemy przekazać pracownikowi wcześniej. Do wglądu i ewentualnego podpisu.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*