Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Dzień wolny za delegację

Dzień wolny za delegację(18/05/2016)

Pracownikowi przebywającemu w podróży służbowej może przysługiwać dodatkowy dzień wolny od pracy. Może, ale nie musi. Są bowiem pewne rozporządzenia, które określają, kiedy osobom zatrudnionym na umowę o pracę należy udzielić dodatkowego dnia wolnego. Jako rekompensaty za pracę w dniu

Przykładowo, jeżeli pracownik przebywający w delegacji wykonywał pracę w dni zwyczajowo wolne od pracy, wówczas pracodawca powinien mu zwrócić dzień wolny od pracy. Również wtedy, gdy między godziną powrotu z delegacji a godziną rozpoczęcia pracy nie minęło 8 godzin (tyle nocnego wypoczynku należy się każdemu zatrudnionemu), pracownik może skorzystać z dodatkowego dnia wolnego.

Należy jednak podkreślić, iż nie chodzi tu o czas trwania podróży służbowej, lecz czas wykonywania pracy. Zdarza się bowiem, iż podróż służbowa obejmuje weekend, ale praca wykonywana jest tylko w dni robocze. Wówczas nawet, jeżeli pracownik w weekend przebywał w delegacji, dodatkowy dzień wolny mu nie przysługuje. Co istotne, także czas podróży nie jest tu wliczany do czasu pracy. Chodzi tylko o czas, kiedy praca była faktycznie świadczona.

Warto też dodać, iż każdemu pracownikowi należy się 11 godzin ciągłego wypoczynku dobowego. Rozporządzenie Rady Ministrów wskazuje na 8 godzin wypoczynku nocnego, jeżeli chodzi o pracowników przebywających w podróży służbowej. Są to więc dwie zupełnie inne normy, przy czym pracodawcy powinni przestrzegać każdej z nich.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Galeria zdjęć:
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*