Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Dni wolne na poszukiwanie pracy

Dni wolne na poszukiwanie pracy(26/04/2016)

Pracownicy, którzy zostali zwolnieni przez pracodawcę, mogą ubiegać się o dni wolne na poszukiwanie pracy. Osobom, które korzystają z dwutygodniowego i miesięcznego okresu wypowiedzenia, należą się 2 dni, zaś tym, których okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące – 3 dni.

Dni wolne na poszukiwanie pracy należą się tylko w przypadku zwolnienia przez pracodawcę bądź też w sytuacji, gdy pracownik odmówił przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego. Pracownikowi, który sam wypowiedział umowę o pracę lub który rozwiązał ją na mocy porozumienia stron, dni na poszukiwanie pracy nie przysługują.

Dni wolne na poszukiwanie pracy są czymś zupełnie odrębnym niż urlop wypoczynkowy. Są to dodatkowe dni wolne, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a które powinny być, co do zasady, przeznaczone na poszukiwanie pracy bądź też odbycie rozmów kwalifikacyjnych. O udzielenie dni wolnych na poszukiwanie pracy nie może natomiast ubiegać się osoba, która pracę już znalazła lub która, po zakończeniu okresu wypowiedzenia, zamierza otworzyć własną firmę.

Wynagrodzenie za okres poszukiwania pracy liczy się tak samo, jak w przypadku urlopu wypoczynkowego. Jednak jeżeli pracownik nie wykorzysta należnych mu dni na poszukiwanie pracy, pracodawca nie ma obowiązku wypłaty ekwiwalentu. Dni te są bowiem dodatkowym przywilejem, ale nie obowiązkiem pracodawcy wobec pracownika.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Galeria zdjęć:
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*