Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Prawo i firma » Kiedy delegacja jest podróżą służbową?

Kiedy delegacja jest podróżą służbową?(19/04/2016)

Okazuje się, że nie każdą delegację możemy uznać za podróż służbową i tym samym zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Żeby tak się stało, podróż musi odbywać się na wyraźne polecenie pracodawcy, a w trakcie jej trwania pracownik powinien wykonywać konkretne

Poza tym delegacja to podróż, a więc wyjazd poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy. Delegacją nie jest z całą pewnością wyjazd do klienta, którego siedziba znajduje się w tej samej miejscowości, co siedziba pracodawcy.

Ponieważ wyjazdy służbowe wiążą się z kosztami, nie można dopuścić do sytuacji, by wyjazd taki finansował pracownik. W przypadku podróży krajowej pracodawca, na wniosek pracownika, jest zobowiązany wypłacić mu zaliczkę w wysokości szacowanych kosztów podróży. Natomiast jeżeli pracownik wybiera się za granicę, wówczas na pracodawcy ciąży obowiązek wypłaty takiej zaliczki – bez względu na to, czy pracownik się o nią upomni, czy też nie.

Pracownik powinien rozliczyć delegację w ciąg 14 dni od daty zakończenia podróży. Należy mu się zwrot z tytułu wydatków na jedzenie, noclegi i przejazdy. Jeżeli zaliczka nie zostanie wydana w całości, pracownik powinien przy rozliczeniu zwrócić pracodawcy pozostałą kwotę. W przeciwnym razie będzie ona potrącona z pensji pracownika, nawet przy braku jego zgody. A zatem delegujmy, ale pamiętamy o kasie – to pracodawca powinien ponosić wszelkie koszty prowadzenia działalności. A nie pracownik.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*