Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Chcesz mieć koszt? Płać przelewem!

Chcesz mieć koszt? Płać przelewem!(13/04/2016)

Obecnie faktury opłacane gotówką stanowią koszt firmy na tych samych warunkach, jak faktury opłacane przelewem. Nie ma bowiem przepisu, który nakazuje przedsiębiorcom płacić przelewem. Ani tym bardziej takiego, zgodnie z którym osoba prowadząca działalność gospodarczą musi posiadać firmowe konto bankowe.

To, czy wydatek może stanowić koszt podatkowy, zależy bowiem od jego rodzaju i związku z prowadzoną działalnością, a nie od tego, w jaki sposób faktura dokumentująca dany wydatek została opłacona.

Obecnie trwają konsultacje publiczne nad projektem nowelizacji ustawy, który w istotny sposób zmieni owe zasady. Po pierwsze, wprowadzony ma zostać limit 15.000 zł. Wydatki przekraczające tą kwotę powinny być opłacane przelewem – inaczej bowiem przedsiębiorca nie będzie mógł zaliczyć ich do kosztów uzyskania przychodu.

Co prawda większość dużych wydatków regulowana jest przelewem, jednak i tu, jak wszędzie zresztą, pojawiają się wyjątki. Zdarza się, iż musimy dokonać płatności szybko, ponieważ zależy nam na towarze czy usłudze. Wtedy wygodniejszym sposobem jest płatność gotówką. I pewniejszym – internet może nie działać, komputer może się zepsuć itd. Po wprowadzeniu zmian płatność gotówką nadal będzie możliwa, jednak opłacony w ten sposób wydatek nie będzie mógł być kosztem firmy. A kwestia dotyczy, dla przypomnienia, dosyć dużej kwoty.

Po co więc owe zmiany? Otóż po to, by chociaż częściowo ograniczyć szarą strefę i uniemożliwić przedsiębiorcom sztuczne zawyżanie kosztów. Jakby przecież nie patrzeć, proponowane zmiany przedsiębiorcom niczego nie ułatwią. Wręcz przeciwnie.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*