Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Zlecenia o małej wartości

Zlecenia o małej wartości(04/04/2016)

Jeżeli zdecydujemy się na podpisanie umowy zlecenie o wartości mniejszej niż 200 zł brutto, wówczas musimy pamiętać o innym sposobie rozliczania z urzędem skarbowym. I niestety dotyczy to zarówno zleceniodawcy, jak i zleceniobiorcy.

Osoba przyjmująca takie zlecenie nie uwzględnia go w rocznym zeznaniu podatkowym. Nie dostaje także informacji PIT 11 od zleceniodawcy, nawet, jeżeli w ciągu roku podpisała z daną firmą kilka takich zleceń. I to tyle, jeżeli chodzi o zleceniobiorcę.

Obowiązki zleceniodawcy są niestety dużo większe. Musi on bowiem pamiętać o innym sposobie naliczania podatku oraz wysłaniu specjalnej deklaracji do urzędu skarbowego (PIT-8AR). Nie wysyła on jednak informacji podatkowej do przyjmującego zlecenie, ani nie informuje go o fakcie złożenia deklaracji w urzędzie.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż ustawodawca, chcąc sprowadzić liczbę tzw. małych zleceń do minimum, wprowadził wobec nich powyższe utrudnienia. Zlecenia takie są opodatkowane ryczałtem. W ich przypadku stawka podatku to 18%. Co więcej, podatek ten liczony jest od przychodu, bez uwzględniania kosztów jego uzyskania. Czy jest to korzystne dla którejkolwiek ze stron? Z pewnością nie. A poza tym wymaga dodatkowej pracy. No i pamięci.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*