Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Błędne dane nabywcy a nota korygująca

Błędne dane nabywcy a nota korygująca(29/03/2016)

Zdarza się, że faktura za zakup towaru lub usługi została wystawiona na błędne dane. Wówczas nabywca faktury może skorygować niewłaściwe informacje za pomocą noty korygującej.

W ten sposób można zmienić nazwę, adres lub numer identyfikacji podatkowej (NIP). Notą korygującą można także zmienić nazwę towaru czy usługi. Nie można jej jednak stosować do zmiany cen, wartości, jednostek miary czy też stawki podatku. W przypadku, gdy te dane są nieprawidłowe, należy je skorygować za pomocą fakturę korygującej. A o ile notę korygującą wystawia nabywca faktury, to fakturę korygującą wystawia ta firma, która wystawiła fakturę korygowaną.

W szczególnych wypadkach może dojść do sytuacji, kiedy błędne będą wszystkie dane umieszczone w polu nabywcy. Czyli zarówno jego nazwa, adres jak i numer NIP. Wówczas, teoretycznie, można zmienić nieprawidłowe dane notą korygującą. Jednak jest to tylko teoria – w praktyce bowiem w takiej sytuacji mamy niewłaściwego nabywcę towaru czy usługi, a nie pojedyncze błędy w jego nazwie czy adresie. Nota korygująca służy natomiast do poprawienia błędów w nazwie, nie zaś do zmiany nabywcy towaru. Jeżeli więc wszystkie dane są nieprawidłowe, wówczas to wystawca faktury powinien je skorygować fakturą korygującą.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*