Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Kwartalne rozliczenie podatku

Kwartalne rozliczenie podatku(22/03/2016)

Małe firmy, któych przychody w roku ubiegłym nie przekroczyły kwoty 1,2 miliona euro, mogą składać do urzędu deklaracje kwartalne. Podobnie jak przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność i nie prowadzili jej w ciągu minionych 24 miesięcy. Miesięczne rozliczenie podatku, chociaż najczęściej

Małe firmy, któych przychody w roku ubiegłym nie przekroczyły kwoty 1,2 miliona euro, mogą składać do urzędu deklaracje kwartalne. Podobnie jak przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność i nie prowadzili jej w ciągu minionych 24 miesięcy. Miesięczne rozliczenie podatku, chociaż najczęściej spotykane, nie jest bowiem jedyną z dostępnych w tym zakresie opcji.

Deklaracje kwartalne to także kwartalne odprowadzenie podatku, a to z kolei zwiększa płynność finansową firm – nie płacąc podatku, „zyskujemy” co miesiąc określoną kwotę. Aktywa te możemy zainwestować w celu osiągnięcia zysku. Z drugiej jednak strony, przy rozliczeniu kwartalnym należy liczyć się z koniecznością zapłaty większej kwoty, niż w przypadku cykli miesięcznych. Zgromadzenie jej w ciągu paru dni może okazać się problemem. Tak więc w przypadku kwartalnej formy rozliczania mimo wszystko warto kontrolować przychody i koszty co miesiąc – tak, aby wiedzieć, jakich zaliczek należy się spodziewać. To samo dotyczy oczywiście VAT-u.

Kwartalne rozliczenie można wybrać rejestrując działalność. Można też podjąć decyzję o zmianie sposobu rozliczania z miesięcznego na kwartalny w trakcie trwania roku obrotowego. Podatnicy Vat mogą to zrobić kilka razy w roku (a dokładniej – cztery), zgłaszając zmianę za pomocą wniosku CEIDG do 25 dnia drugiego miesiąca każdego kwartału. Pozostałe firmy mają czas do 20 lutego i mogą zmienić sposób rozliczania jedynie raz w roku.

Jeżeli jednak okaże się, iż lepszym rozwiązaniem były miesięczne rozliczenia z Urzędem Skarbowym, wówczas można wrócić do poprzedniego sposobu rozliczania. Nie wcześniej jednak, niż po upływie pełnych czterech kwartałów od dokonania zmiany.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*