Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » L4 a świąteczne porządki

L4 a świąteczne porządki(14/03/2016)

Zdarza się, że pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim wykorzystuje czas wolny od pracy, spowodowany chorobą, na świąteczne porządki, remont mieszkania czy chociażby naukę do egzaminu.

Często osoba taka tłumaczy się faktem, iż na zwolnieniu została umieszczona adnotacja że chory może chodzić”, więc skoro nie musi leżeć to równie dobrze może jakieś czynności wykonywać. Co to w rzeczywistości oznacza i czy osoba przebywająca na zwolnieniu, która leżeć nie musi, może faktycznie uczęszczać na kurs angielskiego, robić świąteczne porządki itd.? Otóż okazuje się, iż umieszczenie na druku zwolnienia lekarskiego adnotacji, że chory może chodzić, odnosi się tylko do niezbędnych czynności życiowych (np. pójście po zakupy do najbliższego sklepu, na spacer, do lekarza na kontrolę). Chodzi o wykonywanie takich czynności, które nie wpłyną negatywnie na stan zdrowia pracownika. A nauka, oznaczająca wysiłek umysłowy, czy aktywność fizyczna w postaci chociażby sporadycznych treningów, remontu itd., z pewnością zdrowiu nie służy.

Tak więc jeżeli nawet chory może chodzić, to z pewnością nie może remontować mieszkania. Ani uczęszczać na kursy doszkalające, ani uczyć się do egzaminu. W przeciwnym razie zwolnienie byłoby mu niepotrzebne – bo skoro może wszystko, to może też pracować. Co jednakże się dzieje, gdy chory wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z jego przeznaczeniem? Otóż jeżeli fakt ten zostanie przez pracodawcę wychwycony i potwierdzony, wówczas choremu nie przysługuje wynagrodzenie chorobowe za czas przebywania na zwolnieniu. Tak więc jeżeli chcemy przeprowadzić remont, lepiej jednak wziąć urlop lub po prostu dogadać się z pracodawcą.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*