Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Nieodliczony VAT jest kosztem firmy

Nieodliczony VAT jest kosztem firmy(09/03/2016)

Jeżeli firma posiada na stanie samochody, które służą osiągnięciu przychodów i są wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to wydatki związane z takimi samochodami może ona zaliczać do kosztów uzyskania przychodów.

Chodzi tu przede wszystkim o wydatki na paliwo, części zamienne, parkingi, autostrady, ubezpieczenie itd. No i oczywiście na sam samochód.

Jednakże koszty to jedno, a VAT – to drugie. To, że coś jest kosztem nie oznacza wcale, że możemy odliczać od tego VAT. Obecnie – w przypadku samochodów firmowych – można odliczać VAT albo w całości, albo w wysokości 50%.

Jeżeli samochód służy tylko i wyłącznie prowadzonej działalności, właściciel pojazd prowadzi dokładną i szczegółową ewidencję jego przebiegu, jeżeli zgłosił on do urzędu skarbowego fakt wykorzystywania danego samochodu w celach firmowych a w biurze dostępne są regulaminy i rozporządzenia wskazujące jednoznacznie na fakt używania pojazdu do celów firmowych i brak jakiejkolwiek możliwości używania go w innym celu, wówczas firma taka może odliczać 100% VAT-u. Jeżeli nie spełnia ona któregoś z warunków, bądź też przeraża ją narzucona przez urząd papierologia, wówczas należy odliczać 50% VAT od wydatków związanych z użytkowaniem samochodu.

Co ważne, nieodliczona połowa VAT-u nie przepada. Firma może ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, dodając nieodliczoną kwotę VAT do wartości kosztów netto. A to z kolei wpływa na zmniejszenie podstawy opodatkowania, no i mniejszy podatek. I chociaż VAT zmniejszymy tylko o 50%, to te pozostałe 50% obniży nam podatek dochodowy… A też jest coś.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*