Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Wynagrodzenie minimalne w umowie o pracę

Wynagrodzenie minimalne w umowie o pracę(29/02/2016)

Wynagrodzenie minimalne jest to najmniejsze wynagrodzenie, jakie pracownik powinien otrzymywać w danym roku kalendarzowym. O ile oczywiście jest on zatrudniony na podstawie umowy o pracę.

Jeżeli pracownik jest zatrudniony na część etatu, wówczas kwota otrzymywanego wynagrodzenia ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu (przykładowo: pracownik zatrudniony na ½ etatu powinien zarabiać minimum jedną drugą kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę).

Wynagrodzenie minimalne jest ustalane odgórnie i zmienia się z roku na rok. Czy w związku z tym należy co roku zmieniać umowy pracownikom, którzy zarabiają owo minimum? Niekoniecznie – wystarczy wprowadzić do umów odpowiedni zapis.

Przepisy kodeksu pracy wymagają, iż w umowie o pracę powinno być określone wynagrodzenie, jakie dany pracownik będzie otrzymywał. Nie jest jednak napisane, w jaki sposób powinno być ono określone. Dlatego w przypadku wynagrodzenia minimalnego, zamiast podawać jego konkretną wartość, którą zna każdy i która co roku jest podawana do publicznej wiadomości, wystarczy wpisać następujący tekst: „kwota równa minimalnemu miesięcznemu wynagrodzeniu za pracę w danym roku kalendarzowym”. Wówczas unikniemy konieczności corocznej zmiany umowy, związanej ze zmianą wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*