Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » Od dziś obowiązują nowe przepisy dotyczące umów o pracę!

Od dziś obowiązują nowe przepisy dotyczące umów o pracę!(22/02/2016)

22.02, czyli dokładnie dzisiaj, weszła w życie nowelizacja Kodeksu Pracy. Zmiany dotyczą głównie umów na czas określony oraz terminów wypowiedzenia umów o pracę.

Zgodnie z nowymi przepisami, pracodawca może zawrzeć z pracownikiem maksymalnie 3 umowy na czas określony i jedną umowę na okres próbny, nie przekraczającą 3 miesięcy. Umowy na czas określony nie mogą natomiast przekraczać (łącznie) 33 miesięcy. Jeżeli tak się stanie, lub jeżeli pracodawca podpisze z danym pracownikiem 3 a nie 4 umowy o pracę na czas określony – ta ostatnia staje się automatycznie umową na czas nieokreślony. Chodzi tu jednak tylko o umowy o pracę na czas określony, a zatem umowy na okres próbny nie są brane pod uwagę w przypadku wyliczania okresu zatrudnienia na czas określony (33 miesiące).

Wprowadzone zmiany dotyczą także okresów wypowiedzenia. Obecnie są one takie same w przypadku umów terminowych, jak i bezterminowych, a ich długość zależy jedynie od stażu pracy w danej firmie. I tak: jeżeli pracownik jest zatrudniony u pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, wówczas obowiązuje go 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Jeżeli natomiast staż pracy jest dłuższy niż pół roku, a krótszy niż trzy lata – wówczas okres wypowiedzenia wynosi dokładnie 1 miesiąc. A przy stażu pracy przekraczającym trzy lata natomiast obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia.

Co istotne, do umów na czas określony nie zaliczają się umowy zawierane w celu zastępstwa innego pracownika oraz umowy dotyczące prac dorywczych i sezonowych. Tu zatem powyższe zmiany nie obowiązują. Poza tym od dzisiaj nie można zawierać umów na czas wykonywania określonej pracy – zostały one po prostu zlikwidowane.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Galeria zdjęć:
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*