Mistrzowie montażu

Znajdź montażystę
Strona główna » Baza wiedzy » O ZUSie słów kilka

O ZUSie słów kilka(08/02/2016)

Wysokość składek ZUS zmienia się z roku na rok. Składki na ubezpieczenia społeczne w roku 2016 poznaliśmy już jakiś czas temu. Jednak wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne została określona znacznie później.

Zależy ona bowiem od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego.

Składka zdrowotna w roku 2016 wynosi 288,95 zł, czyli niecałe 10 zł więcej, niż w roku 2015. Składka ta jest obowiązkowa, a w przypadku kilku rodzajów działalności czy kilku spółek – opłacana jest od każdej z nich. Co istotne, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest zawsze opłacana w takiej samej kwocie. Zawsze, czyli nawet wówczas, kiedy przedsiębiorca przebywa na zwolnieniu.

Składki ZUS opłacane są co miesiąc, zazwyczaj w stałej wysokości. Wyjątkiem jest tu okres choroby przedsiębiorcy. Jeżeli przebywa on na zwolnieniu przez określoną część miesiąca, wówczas składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe opłacane są w wysokości pomniejszonej proporcjonalnie do okresu choroby. Jeżeli natomiast okres choroby obejmuje pełen miesiąc, wówczas składek tych się nie opłaca. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku składki na fundusz pracy – ale tylko w sytuacji opłacania jej na normalnych (czyli nie preferencyjnych) warunkach.

Z kolei składka na ubezpieczenie zdrowotne – zarówno w przypadku choroby przedsiębiorcy obejmującej część miesiąca, jak i pełen miesiąc, wynosi zawsze tyle samo: 288,95 zł. Jest to zatem jedyna składka zusowska niepodlegająca zmniejszeniu w przypadku choroby, i opłacana w tej samej wysokości zarówno przez nowych przedsiębiorców, jak i tych istniejących już od kilku lat.

Oceń artykuł
oceń na 1oceń na 2oceń na 3oceń na 4oceń na 5 (Jeszcze nie oceniono)
Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*